4. vježba: Postupak izrade vodiča

Preko vodiča dobivamo napon na ostale dijelove robota. Buksne postavljamo na krajeve žica, kako bismo dobili vodič. Buksne su crvene i zelene boje, kako bismo se lakše snalazili (poželjno je da kod slaganja vodiča uvijek stavljamo iste boje buksni na oba kraja istoga vodiča). Kako bismo dobili vodič koji ćemo kasnije koristiti u robotici moramo nabaviti žicu i dvije buksne. Buksna je element Fischertechnik kompleta koji služi povezivanju ostalih elemenata npr. trošila, tipkala…

Žica se sastoji od središnjeg dijela koji je vodič (npr. bakar) oko kojega se nalazi zaštitna izolacija. Potrebno je s krajeva žice ukloniti barem 5 mm izolacije kako bismo lakše mogli umetnuti dio bez izolacije u buksne. Savinemo žicu preko izolacije da se bolje drži u buksni, umetnemo žicu u buksnu i zategnemo odvijačem vijak koji se nalazi na buksni: unutar nje pritegnemo žicu radi bolje vodljivosti.

 

 

prvo skinemo izolaciju sa žice

 

 

zatim uzmemo buksnu, savinemo žice i umetnemo ih u buksnu, te pritegnemo vijak na buksni da se bolje drže žice unutar buksne, i da ne ispadnu

 

Kada smo umetnuli obje strane žice u buksne, ovako bi trebali izgledati gotovi vodiči, primjer 2 vodiča


Dodaj komentar

Ocijenite sadržaj stranice:

Broj posjeta

5
Online

Nedjelja, 29 Siječanj 2023 06:59
Powered by CoalaWeb

Slanje materijala

 

Pozivaju se svi nastavnici općeobrazovnih i strukovnih predmeta u osnovnim i srednjim školama da se uključe u rad portala te nam pošalju svoje materijale za e-učenje, koje ćemo potom objaviti na našim stranicama.

 

Materijale šaljite na e-mail sdresu: eskola.ict4scf@gmail.com